Objavljeno

Kako odabrati pravu knjigu za vaše dijete?

Odabir prave knjige za vaše dijete može biti izazovan zadatak, ali uz nekoliko korisnih savjeta možete osigurati da vaše dijete uživa u čitanju i razvija ljubav prema knjigama. Svako je dijete jedinstveno, pa je važno pronaći knjige koje odgovaraju njihovim interesima i razvojnim potrebama.

1. Uzmite u obzir uzrast djeteta

Prva stvar koju trebate uzeti u obzir pri odabiru knjige je dob i čitalačke sposobnosti vašeg djeteta. Knjige za mlađu djecu obično imaju više ilustracija i manje teksta, dok starija djeca mogu uživati u složenijim pričama s manje slika.

2. Interesi vašeg djeteta

Razmislite o interesima vašeg djeteta. Ako voli dinosauruse, pronađite knjige koje se bave tom temom. Ako je zaljubljeno u svemir, potražite knjige o svemirskom prostranstvu. Povezivanje knjige s nečim što dijete već voli može značajno povećati njegovu zainteresiranost za čitanje.

3. Raznovrsnost žanrova

Ponudite djetetu raznovrsne žanrove kako bi otkrilo što najviše voli. Pokušajte s avanturističkim pričama, znanstvenom fantastikom, fantazijom, misterijama i klasičnim bajkama.

4. Uključite dijete u proces odabira

Vodite dijete u knjižaru i dopustite mu da samo odabere knjige koje mu privlače pozornost. Ovo ne samo da pomaže u razvijanju osjećaja odgovornosti i neovisnosti, već i povećava šansu da će dijete stvarno uživati u knjizi koju je samo odabralo.

5. Edukativna vrijednost

Odaberite knjige koje nude nešto više od zabave. Knjige koje uče moralne lekcije, proširuju znanje ili potiču kritičko razmišljanje izuzetno su vrijedne. Edukativne knjige mogu pomoći djeci da razviju vještine koje će im biti korisne kroz cijeli život.

6. Čitajte zajedno

Nema boljeg načina da potaknete ljubav prema čitanju nego da čitate s vašim djetetom. Zajedničko čitanje može biti divna prilika za povezivanje. Osim toga, možete razgovarati o pročitanom i tako dodatno produbiti razumijevanje i interes vašeg djeteta za knjige.

Objavljeno

Priopćenje za medije – Projekt Naša mala knjižnica

Dana 05. srpnja 2024. u knjižari Pričozemskoj u Zagrebu, održano je predavanje o međunarodnom projektu Naša mala knjižnica koje su vodile dr.sc. Anita Peti Stantić, prof. i Danijela Varga, mag. praesc. educ.

FOTO: dr.sc. Anita Peti Stantić, prof.

FOTO: Danijela Varga, mag. praesc. educ.

Cilj ovog projekta je poticanje čitanja kod djece vrtićke i školske dobi putem suradnje s izdavačima, vrtićima, školama i knjižnicama. Predavanje je započelo raspravom o trenutnim problemima u vezi čitanja u školama te nezainteresiranosti učenika za lektiru. “Smatram da su mladi zainteresirani za čitanje više nego što nam se to čini, međutim nemaju prilike susresti se s dovoljno sebi zanimljivim sadržajima. Čitanje treba jako čvrsto odijeliti od čitanja lektire”, objasnila je profesorica i stručna suradnica Anita Peti Stantić.

Predavačice su objasnile kako projekt Naša mala knjižnica odgovara na ove izazove pružajući djeci pristup radionicama, kreativnim zadacima, raznim zanimljivim aktivnostima te susretima s autorima. “To je jedan od razloga zašto silno podržavam ovaj projekt”, rekla je profesorica i stručna suradnica Anita Peti Stantić.

FOTO: dr.sc. Anita Peti Stantić, prof.

Projekt Naša mala knjižnica sastoji se od tri podprojekta koji odgovaraju raznim dobnim skupinama: NMK1, NMK2 i NMK3. Tijekom predavanja, Anita Peti Stantić i Danijela Varga detaljno su objasnile svaki od ovih podprojekata te načine na koje se projekt može implementirati u odgojno-obrazovne i socijalne ustanove. Naglasile su važnost međusobnog poticanja, sufinanciranja i suradnje među institucijama kako bi se projekt uspješno provodio. Pozitivan primjer suradnje jest jedna županija koja financira projekt za zainteresirane škole, čime se pokazuje koliko lokalna zajednica može doprinijeti uspjehu ovakvih inicijativa. “Kad se vidi da obrazovne ustanove imaju vjetar u leđa od ostalih socijalnih ustanova, onda se tu zaista vidi i bogatstvo znanja koje učitelji i odgojitelji nose u sebi”, istaknula je odgojiteljica i stručna suradnica Danijela Varga.

Jedna od ključnih tema predavanja bila je suzbijanje “plošnog” pristupa čitanju. Predavačice su istaknule važnost prevođenja knjiga s manje poznatih jezika te mogućnost učenja o zemlji porijekla knjige, što doprinosi širenju kulturne svijesti i kreativnosti među djecom. Kroz projekt Naša mala knjižnica, djeca imaju priliku sudjelovati u kreativnim aktivnostima koje pozitivno utječu na njihov razvoj. “Ljudi sudjelovanjem u ovom projektu probude svoju odvažnost. Onda postanu sposobni oduprijeti se onome za što im se činilo da moraju tako raditi, a vide da ne funkcionira s djecom”, zaključila je profesorica i stručna suradnica Anita Peti Stantić.

FOTO: Danijela Varga, mag. praesc. educ.

Za kraj su predavačice istaknule važnost izravnog sudjelovanja djece u obradi pročitanog i prikazale materijale koji se koriste u projektu. Time se osigurava da djeca i njihovi mentori imaju sve potrebne resurse za uspješno sudjelovanje u projektnim aktivnostima i ostvarivanje ciljeva projekta. Predavanje je završeno s pozitivnim osvrtom na dosadašnje rezultate projekta i motivirajućom porukom o važnosti čitanja i kreativnog izražavanja među mladima. “Samo poticanje čitanja nije jedina svrha ovog projekta, nego i proširivanje vidika i djeci i odgojiteljima”, zaključila je odgojiteljica i stručna suradnica Danijela Varga.

Predstavljanje projekta možete pogledati ovdje:

Objavljeno

𝐏𝐫𝐞𝐩𝐨𝐫𝐮𝐤𝐞 𝐳𝐚 𝐜̌𝐢𝐭𝐚𝐧𝐣𝐞: 𝐏𝐫𝐢𝐩𝐫𝐞𝐦𝐚 𝐳𝐚 𝐨𝐝𝐥𝐚𝐳𝐚𝐤 𝐮 𝐯𝐫𝐭𝐢𝐜́ 𝐢 𝐬̌𝐤𝐨𝐥𝐮

Odlazak u vrtić i školu predstavlja važne prekretnice u životu svakog djeteta, ali i njihovih roditelja. Priprema za ove promjene može biti izazovna, no uz odgovarajuću literaturu, proces može postati lakši i ugodniji. U ovim knjigama, djeca mogu saznati što ih očekuje, ali i razviti pozitivne stavove prema odlasku u vrtić i u školu. Donosimo vam nekoliko knjiga koje su idealne za pripremu najmlađih za vrtić i školu, kao i za pomoć roditeljima da bolje razumiju kako podržati svoje dijete tijekom ove tranzicije.

  1. Medvjedića je strah ostati u vrtiću

    Jedan se medvjedić jako volio igrati s drugim životinjicama i igračkama ali kad je trebao krenuti u vrtić, odjednom se jako uplašio i stao plakati.
    − Mama, ja ne bih išao u vrtić − stalno je ponavljao uplašeni medo. Mama i tata jako su se iznenadili, jer su mislili da će se medi sviđati mjesto gdje ima puno igračaka i druge djece. A i u vrtić se jednostavno moralo ići. Medo je u početku bio jako uplašen, no teta odgojiteljica mu je pomogla da se malo privikne, a mama i tata su obećali da će uskoro doći po njega. Tako je i bilo.
    Polazak u vrtić ili jaslice velika su promjena u djetetovu životu. Neka djeca priviknu se brzo i bez poteškoća, dok druga osjećaju veliki strah i tjeskobu. Kada pružaju otpor vrtiću, djeca zapravo nastoje izbjeći situaciju koju doživljavaju kao prijetnju svojoj sigurnosti. Ono čega se djeca plaše kad su odvojeni od roditelja je gubitka sigurnosti. Stoga je na roditeljima da dijete umire i utješe da smanje napetost te sami budu smireni i strpljivi dok dijete ne shvati da polazak u vrtić ne ugrožava njihovu sigurnost i zaštitu koju trebaju od roditelja.
    Slikovnica ima i dodatak sa savjetima za roditelje, odgojitelje i skrbnike koji će im pomoći da bolje razumiju ponašanje svoga djeteta te da mu pomognu da na prihvatljiv način izrazi svoje osjećaje.

    2. Mali majmun u velikoj brizi

    Mali majmun izgubio je mamu. Ljubazni Leptiran želi mu pomoći, ali čini se kako mu ne ide baš najbolje. Zašto Leptiran uvijek nešto shvati krivo? Hoće li se majmunčić ikada vratiti kući?
    Slikovnica Mali majmun u velikoj brizi odlična je priprema za razdvajanje od roditelja i početak osamostaljivanja. Kroz jednostavnu, ali dirljivu priču, djeca uče o snalaženju u novim situacijama i razvijaju osjećaj sigurnosti kada su odvojeni od svojih najbližih.

    3. Zašto moram u školu?

    Otkrijte mališanima mora li se u školu ići baš svaki dan, a zatim neka ih zabavi odgovor na pitanje idu li i životinje u školu te kakvih sve škola ima. Sigurni smo da će najzanimljivije odgovore i najviše zabave pronaći na stranicama s pitanjem što je najbolje što škola donosi. Odgovori su popraćeni izvrsnim primjerima raznovrsnih situacija vezanih uz školu, a dočarani su zanimljivim ilustracijama s kojima će se djeca moći poistovjetiti i koje će im mnogo što objasniti.

    4. Prvi dan u vrtiću

    Pročitajte ovu slikovnicu i neka vas Tinovih pet duhovitih i domišljatih rješenja nadahne. Isprobajte ih i vidjet ćete da polazak u vrtić uopće nije strašan, štoviše može biti zabavan i pun sjajnih otkrića. Ova će knjiga pomoći i roditeljima. Da, čak i njima, jer stručni savjeti Chiare Piroddi, psihologinje specijalizirane za kognitivno-bihevioralnu psihoterapiju, nude pet jasnih i jednostavnih postupaka te korisnih prijedloga koji mogu biti od pomoći svima koji se nađu u ovoj izazovnoj situaciji.
    Priče su protkane temama poput straha od mraka, ljubomore, ljutnje, stidljivosti, nelagode odvajanja od roditelja i samostalnog snalaženja u novim situacijama kao što je boravak u vrtiću. Dječakov pogled na svijet prikazan je uz puno humora, djeci prilagođenim jezikom i maštovitim ilustracijama. Na kraju knjige kutak je za roditelje u kojemu autorica donosi pet izuzeto primjenjivih rješenja kako doskočiti opisanim izazovima.

    5. Što sam sve naučio do škole?

    U ovoj kratkoj priči, budući prvašić daje duhovito uobličene odgovore na 10 najvažnijih dječjih pitanja o svijetu i životu. Dječak odgovara na razna dječja pitanja o svakodnevnim predmetima i ljudima koji ga okružuju, ali odlučuje ne podijeliti sve što zna. Shvaća da je tolika mudrost nešto izvanredno, no treba ostaviti vremena za prijatelje i igru. Kratkoća teksta još jednom potvrđuje da je tvrdnja “manje je više” čarobna formula koja uspijeva zabaviti djecu. Svrha odgovora je poticati znatiželju, a samim time i obiteljske, moralne i društvene vrijednosti.
    Slikovnicu možete naručiti i na ukrajinskom.

    Odabir prave literature može igrati ključnu ulogu u pripremi djeteta za odlazak u vrtić i školu. Knjige ne samo da pružaju informacije, već i pomažu djeci da razviju emocionalnu inteligenciju i snalažljivost u novim situacijama. Uz preporučene naslove, roditelji mogu osigurati svojim mališanima potrebnu podršku i osnažiti ih za uspješan početak novog poglavlja u njihovom obrazovnom putovanju. Kroz zajedničko čitanje i razgovor o pročitanom, možete učiniti prelazak u vrtić i školu mnogo ugodnijim i uzbudljivijim.

    Objavljeno

    𝐓𝐨𝐩 𝟓 𝐞𝐝𝐮𝐤𝐚𝐭𝐢𝐯𝐧𝐢𝐡 𝐤𝐧𝐣𝐢𝐠𝐚 𝐳𝐚 𝐝𝐣𝐞𝐜𝐮

    U svijetu gdje je znanje moć, važno je poticati ljubav prema učenju kod djece od najranije dobi. Edukativne knjige za djecu sjajan su način da mališani kroz zabavu i zanimljive priče usvajaju nova znanja. Od znanosti i matematike do povijesti i umjetnosti, edukativne knjige nude raznolik spektar tema koje mogu zainteresirati mlade umove. Predstavljamo vam top 5 edukativnih knjiga koje su trenutno dostupne u našoj knjižari i na web shopu Pričozemske, a koje će pomoći vašem djetetu da uči i raste kroz čitanje. 

    1. Ahaa! 

    Tražite savršeno ljetno štivo za vaše znatiželjne mališane? Ova edukativna i zabavna knjiga je upravo ono što vam treba!  
    Što su sve otkrili slavni znanstvenici poput Arhimeda, Galilea Galileija, Aristotela, Isaaca Newtona, Constantina Fahlberga i Alexandera Fleminga? Kako je otkriven saharin, što je penicilin, kako rastu bakterije i zašto jabuka uvijek pada ravno prema dolje?  
    Ako vaši mališani vole postavljati ovakva pitanja, oduševit će ih znanstvena slikovnica estonske autorice Els Heinsalu. 
    Uz knjigu Ahaa! na zabavan i interaktivan način otkrijte kako su veliki znanstvenici došli do svojih revolucionarnih otkrića i trenutaka kada su uzviknuli “Ahaa!”. Savršena za ljetne dane, ova slikovnica će potaknuti maštu i radoznalost vaše djece, pružajući im inspiraciju i znanje. 

    1. Knjiga o tijelu 

    Što se događa u našem tijelu? Kako se krećemo, jedemo, razmišljamo i dišemo? Znate li koji je naš najveći mišić? Koliko je veliko srce? Kako bismo izgledali da nemamo kosti? Čemu služe dlačice na našem tijelu? I one u nosu? Od čega nas čuva i štiti koža? 
    Na ta i mnoga druga pitanja odgovore ćete pronaći u ovoj nevjerojatno zanimljivoj interaktivnoj oslikanoj knjizi koja opisuje ljudsko tijelo, i to od glave do pete, i sva čuda koja se zbivaju u njemu. Različiti dijelovi našeg tijela rade zajedno, kao izvrstan i precizan “stroj”. Funkcioniranje tog “stroja” može se vidjeti na prozirnim stranicama na kojima je prikazano sve ono što je oku nevidljivo pa možemo zaviriti u mišićni, skeletni, dišni, krvožilni, probavni, živčani sustav te sustav za izlučivanje. 
    Ovaj edukativni uvod u ljudsko tijelo na uzbudljiv nam način dočarava procese u ljudskome tijelu i objašnjava što se događa kad se porežemo, što upravlja cijelim tijelom, zašto kašljemo i kišemo. 
    Zavirite u ljudsko tijelo na prozirnim stranicama i saznajte što tijelo radi i od čega se sastoji! Divan je “stroj” to ljudsko tijelo. 

    1. Što su osjećaji?  

    Zbog čega smo sretni, tužni, ljutiti ili uplašeni? Zašto se brinemo? Kako se možemo nositi sa svojim osjećajima? Odgovore pronađite u ovoj prekrasnoj slikovnici s prozorčićima. 
    Ova sjajna slikovnica autorice Katie Daynes pomoći će djeci da lakše prepoznaju i imenuju emocije te se uspješno nose s njima. Simpatični životinjski likovi, koje je ilustrirala Christine Pym, ovu će temu približiti djeci i učiniti je zanimljivom. 

    1. Knjiga o vremenu 

    Jeste li znali da je zeptosekunda trilijunti dio milijarditog dijela sekunde? Ili da je SAD nekada imao 144 različite vremenske zone? Ili da ćete tijekom života otprilike 33 godine provesti u krevetu? 
    Otkrijte još pitanja, odgovora i teorija u ovoj uzbudljivoj knjizi o prošlosti, sadašnjosti, budućnosti…! 
    Knjiga o vremenu prepuna je fascinantnih spoznaja i podataka o pojmu vremena. Što je zapravo vrijeme? Zašto se katkad čini da se ubrzava ili usporava? Kako funkcionira? I je li uopće stvarno? Je li vrijeme na Zemlji isto što i vrijeme na Marsu? Je li moguće putovati kroz vrijeme? Ova knjiga sadržava odgovore na ova pitanja i mnoga druga! 
    Knjiga kroz prizmu vremena istražuje širok spektar tema s područja STEM-a koje djeca poznaju i vole – poput svemira, dinosaura, životinja, ljudskog tijela i strojeva – a sve iz potpuno nove perspektive. 
    Jasne ilustracije pomažu u prenošenju apstraktnih pojmova i pridonose ugodnom iskustvu čitanja. Zabavna i iznenađujuća, Knjiga o vremenu naučit će djecu da gledaju na svijet na potpuno nov način. 

    1. Moja su prava važna stvar

    Tema kojom se autorice bave u ovoj knjizi jedna je od najvažnijih u suvremenom svijetu – to je tema dječjih prava. Knjiga djeci pokazuje koja su njihova prava, obveze i privilegije. Za neka od njih sigurno znaju, a neka će tek upoznati zahvaljujući ovoj knjizi. Važno je da ih razumiju. Zato autorice ne citiraju propise, već predstavljaju svakodnevne situacije u kojima se može primijeniti Konvencija o pravima djeteta. Prikazuju ih očima likova – roditelja, baka i djedova, teta na klupi u parku. Mnoge od opisanih priča ne zahtijevaju izrečenu poantu – ona se malenom čitatelju nameće sama. Govoreći o ozbiljnim stvarima, na djeci razumljiv i prihvatljiv način, autorice ih potiču da saznaju više o svojim pravima, ali i obvezama. 
    Knjiga donosi 16 priča, naziva Mobitel, Treće dijete, Prava istina, Braća, Konjić Poni, Predstava… od kojih je svaka povezana s određenim člankom Konvencije o pravima djeteta. 

    Edukativne knjige za djecu igraju ključnu ulogu u razvoju njihovih intelektualnih i kreativnih sposobnosti. Pravilno odabrane knjige mogu pretvoriti učenje u avanturu, potičući djecu da istražuju svijet oko sebe s radoznalošću i oduševljenjem. Posjetite našu knjižaru ili webshop kako biste pronašli ove i mnoge druge knjige koje će obogatiti znanje vaših mališana. Pružite svom djetetu dar znanja čitanjem i gledajte kako se razvijaju njihovi interesi i sposobnosti.